Rankkarit ratkaisivat
 
Kalajoen Pallo kärsi niukan tappion Pietarsaaren Intoa vastaan 24.7 Pietarsaaressa. Kyseessä oli varsin merkillinen ottelu, jossa kaikki maalit syntyivät rangaistuspotkuista.

K-Pallo lähti otteluun näennäisen puolustusvoittoisella taktiikalla, mutta tämä osoittautui virhearvioksi, sillä vastustaja ei ollut niin kova kun etukäteen ennakoitiin. Niinpä Sauli Kolehmainen siirrettiin keskikentältä kärkeen, mutta kumpikaan joukkue ei saanut toimitettua palloa maaliin ensimmäisen jakson aikana.


Toisella jaksolla alkoikin jo tapahtua, kun Antti Kotiaho torppasi noin 50 minuutin kohdalla läpikaranneen Innon pelaajan suht' kovakouraisesti nurmen pintaan. Tästä tuloksena oli rangaistuspotku, joka meni maaliin, kun pilkun laukaissut pelaaja ehti ensimmäisenä Sami Vaapon torjunnan reboundiin. Tässä kohtaa K-Pallon voidaan huoletta syyttää K-Pallon kenttäpelaajia, jotka eivät todellakaan olleet hereillä tilanteessa.

Kymmenen minuuttia tämän jälkeen Tuomas Pirttijärvi luikerteli vastustajan rangaistusalueella sen verran liukkaasti, että Innon puolustus joutui pysäyttämään tämän vääriä otteita käyttäen. Sauli Kolehmainen toimitti pallon tuttuun tapaan verkon perukoille, ja kaikki näytti vielä hyvältä. Ottelu oli täysin K-Pallon hallussa ja jopa kolme pistettä olisi ollut otettavissa. Nyt kävi kuitenkin niin, että Into pääsi ottelun lopussa yhteen hyökkäykseen, jossa Marko Mattila sijoittui liian lähelle laidalta läpi ryntäävää hyökkääjää, ja tämän oli helppo kalastaa rangaistuspotku. Ottelun lopussa vieraat saivat vielä melkoisen mylläkän aikaiseksi, mutta se tärkein jäi jälleen kerran puuttumaan, ja näin olleen kotiin lähdettiin tyhjin käsin.

K-Pallon kokoonpano: Sami Vaappo, Joonas Kolehmainen, Marko Mattila, Henri Kotiaho, Antti Kotiaho (85 min. Esa Alatalo), Saku Uunila (80 min. Jaarli Järvinen), Antti Roslander, Sauli Kolehmainen, Tuomas Pirttijärvi (85 min. Toni Mölsä), Sami Mölsä (85 min. Matias Mustikkaniemi), Tomi Gronoff

Erotuomarit: Janne Alanko, Raimo Takala, Charles Sandkulla


takaisin