K-Pallolle vihdoinkin avausvoitto
 
Alkukaudesta lähinnä tasapelejä pelannut Kalajoen Pallo nappasi viimeinkin avausvoittonsa, kun joukkue kaatoi kotonaan HBK:n (Hovsala) lukemin 2-0 (2-0).

Voitto oli sikälikin arvokas, ettei K-Pallo ollut kyennyt voittamaan HBK:ta kesäkuun 2006 jälkeen. Liekö osuuttaa voittoon ollut uusilla sangen kesäisen värisillä peliasuilla, jotka K-Pallo ajoi sisään ensimmäistä kertaa juuri HBK-ottelussa.


Ottelun alku oli lievää K-Pallon hallintaa ja avausmaali nähtiinkin jo 8. minuutin kohdalla, kun Jouni Polet kikkaili vastustajan rangaistusalueen rajalla puolustajia kahville ja syötti lopulta Janne Myllymäelle, jolla oli sangen helppo työ siirtää pallo vastustajan maaliin. Tuomas Pirttijärvellä oli heti tämän jälkeen loistopaikka lisätä K-Pallon johtoa, mutta apinaa selässään kantanut Pirttijärvi ei onnistunut maalinteossa. Pirttijärvi kuitenkin karisti apinan selästään 17. minuutilla, kun Antti Roslander jatkoi maalivahti Tomi Tirrin avauksen Pirttijärvelle, joka niittasi yllättävänkin hyvällä laukauksella tilanteeksi 2-0 ja teki samalla kauden avausmaalinsa.

Sangen löysätempoisessa ottelussa K-Pallolla oli vielä muutama mainio paikka lisätä johtoaan, mutta parin viime ottelun tyyliin viimeistely tökki jälleen ja näin tauolle mentiin 2-0 lukemissa.

Toisella puoliajalla K-Pallo hallitsi jälleen peliä, eikä päästänyt vastustajaa montaakaan kertaa maalintekopaikkoihin. K-Pallon pelaajat taas jatkoivat maalipaikkojen tuhlailua ja muun muassa Tomi Reinikainen karkasi nokikkain HBK:n maalivahdin kanssa, mutta sekunninkymmenyksen liian kauan viipynyt ratkaisu ei kuitenkaan tuottanut tulosta.

K-Pallon peli ei ottelussa ollut kovinkaan kaunista katseltavaa, eikä viimeistely edelleenkään toivottua tasoa, mutta tärkein, eli voitto saavutettiin lukemin 2-0.
K-Pallon joukkueesta erottuivat laitalinkkinä kauden parasta peliään esittänyt maantiekiitäjä Jouni Polet, sekä koko puolustuslinja joka hoiti tonttinsa vallan mallikkaasti.

takaisin